تبلیغات
جهان کامپیوتر دنیایی شگفت انگیز - طرح ریزی اکتیو دایرکتوری

جهان کامپیوتر دنیایی شگفت انگیز

با یاد خدا دلها آرام می گیرد. برای ما هم دعا کنید.

دوشنبه 1 شهریور 1389

طرح ریزی اکتیو دایرکتوری

نویسنده: هاشم میرزائی نجفی   

طراحی زیربنا 
در این درس ما زیربنای طراحی اکتیو دایرکتوری را معرفی می کنیم. و همچنین ابزار هایی که برای طراحی زیربنا نیاز دارید به شما می گوییم و یک دید کلی برای طراحی فرآیند را به شما می دهیم.
در هر مرحله از فرآیند طراحی مهم است که شما ارزش طرح ریزی زیربنای اکتیو دایرکتوریتان را بفهمید قبل از اینکه مبادرت به پیاده سازی آن کنید. و بایستی دانش پایه  درک اجزای اکتیو دایرکتوری و مفهوم آن در طراحی را داشته باشید

طراحی زیربنا 
در این درس ما زیربنای طراحی اکتیو دایرکتوری را معرفی می کنیم. و همچنین ابزار هایی که برای طراحی زیربنا نیاز دارید به شما می گوییم و یک دید کلی برای طراحی فرآیند را به شما می دهیم.
در هر مرحله از فرآیند طراحی مهم است که شما ارزش طرح ریزی زیربنای اکتیو دایرکتوریتان را بفهمید قبل از اینکه مبادرت به پیاده سازی آن کنید. و بایستی دانش پایه  درک اجزای اکتیو دایرکتوری و مفهوم آن در طراحی را داشته باشید
زیربنا های طراحی اکتیو دایرکتوری یعنی چه؟
قبل از آنکه اکتیو دایرکتوری را در سازمان پیاده سازی کنید، نیاز دارید که برخی از نقشه ها را طراحی کنید.  طراحی زیربنا اکتیو دایرکتوری نقشه ای است که زیربنای شبکه ای سازمانتان را نشان می دهد. شما  از این نقشه برای تصمیم گیری اینکه  چطور اکتیو دایرکتوری به منظور ذخیره اطلاعات objects بر روی شبکه و ساختن اطلاعاتی در دسترس برای کاربران و مدیر شبکه پیکربندی بشود كاربرد دارد. بنابرین طراحی زیر بنای اکتیو دایرکتوری کلید موفقیت شما در پیاده سازی ویندوز سرور 2003 است، شما بایستی تمام اطلاعات را به منظور پیاده سازی و آزمایش طرحتان قبل از پیاده سازی جمع آوری کنید.
بررسی مشخصات، به منظور بررسی  بیشتر، پیاده سازی مجدد و آزمایش دوباره، ممکن است در نقاط متفاوت در حین فرآیند طراحی به منظور اطمینان از یافتن طراحی مورد نیاز سازمانتان ضروری باشد. یک زیربنای طراحی مناسب موجب پایین آمدن هزینه پیاده سازی و از بین بردن صرف وقت ، پول و کار مجدد می شود.
ابزار های طراحی
برای طراحی زیربنای اکتیو دایرکتوری به صورت مطلوب، شما بایستی ابزارهای زیر را فراهم کنید
تیم طراحی
آنالیز های فنی و تجاری
تست محیط
قبل از آنکه شما طراحی زیر بنای اکتیو دایرکتوریتان را شروع بکنید بایستی تیم طراحیتان را ببندید، شما باید افرادی را که در سازمان هستند را شناسایی کنید و اینکه چه کسی بایستی در یک تیم طراحی شامل بشود  و آنها را  در داخل تیم طراحی جمع بندی بکنیم. برای اطمینان از اینکه تمام چهره سازمانتان در پیاده سازی اکتیو دایرکتوری مشخص است، ممکن است که بخواهید کارمندان جزء چند سطح طراحی بشوند؛ از سه بخش به شرح زیر:
1. طراحان زیربنا، افراد کلیدی که در ساخت زیربنای اکتیو دایرکتوری نقش دارند
2. هیات نمایندگان کارکنان، افرادی که در سازمان مسئول انجام کارها و عملیات روزانه هستند.
3. نمایندگان مدیران، کارکنان سطوح مدیریتی، افرادی که مسئول تایید تصمیمات کسب و کار در سازمانند.
 برای اطمینان از اینکه طرح زیربنا نیازهای سازمان را فراهم می کند.، اعضای تیم طراحی که برای هر بخش انتخاب شده اند باید علاقه مند بوده و وقت داشته باشند و بطور کلی برای فرآیند طراحی مستعد باشند. 
بعد از چیدن تیم طراحی، آنالیز کسب و کار و محیط های تخصصی قرار دارد، در مرحله بعدی ابزار های طراحی که  نیاز دارید که سازمان کسب و کارتان و محیط های تخصصی آنرا را برای چیدمان  آنالیز کنید  آنالیز محیط کسب و کار سازمان به معنی این است که چطور منابع تخصصی همچون تولیدات و مشتریان، ساختار کسب و کار، فرآیند کسب و کار، استراتژی شرکت و مدیریت IT، سازماندهی و راهبری شوند. یک آنالیز از محیط تخصصی سازمان بدین معنی است که منابع تخصصی ای همچون معماری شبکه، سخت افزار ، نرم افزار ، استاندارد های فنی ، محیط DNS(در صورت لزوم)، و محیط ویندوز NT (در صورت لزوم) چطور سازمان دهی و مدیریت بشود.
در اغلب اوقات، سازمانی که در آن کار می کنید دارای زیربنای شبکه ای خواهد بود. شما تا حدی به عنوان طراح زیربنا ، اعضای تیم طراحی را صدا می کنید تا به شما در تهیه مستندات در مورد زیربنای  سازمان کمک کند
تست محیط
پس از کامل شدن زیربنای طراحی، شما بایستی این محیط  آزمایشی را مورد تست قرار بدهید. محیط آزمایش محیط شبیه سازی شده و محافظت شده ای است که به شما اجازه می دهد تا بخش های پیاده سازی ویندوز سرور 2003  همچون طراحی زیربنای اکتیو دایرکتوری را بدون ایجاد ریسک شبکه سازمانی مورد آزمایش قرار دهید. برای موفقیت پیاده سازی و سازماندهی ویندوز سرور 2003 سازمانتان بایستی قابلیت ایجاد محیط آزمایشی را داشته باشد.
با تنظیم کردن زیربنای طراحی در محیط آزمایشی، شما می توانید ببینید که چطور طرحی واقعی کار می کند و در مورد اینکه آیا چه تغییری برای بهبود تنظیم طرحتان در محیط آزمایشگاهی نیاز است تصمیمگیری می کنید، محیط تست یک ابزار فوق العاده در پیاده سازی یک طرح کارآمد است.
فرآیند طراحی
بعد از چیدن تیم طراحی تان و بررسی کسب وکار و آنالیزهای شبکه و انجام در محیط تست، شما آماده برنامه ریزی زیربنای طرحتان هستید. طراحی زیر بنای اکتیو دایرکتوری شامل چهار بخش است:
1. ایجاد نقشه forest
2. ایجاد نقشه دامین
3. ایجاد نقشه OU
4. ایجاد نقشه توپولوژی سایت
هر مرحله را با مشورت گرفتن از سازمانتان، اسناد آنالیز شده فنی و ارزیابی نیازمندی های سازمانتان طی کنید. شما همچنین بایستی هر نوع تغییری را که در اثر رشد آدرسها و میزان تاثیر پذیری ایجاد می شود را مورد ارزیابی قرار بدهید.
مرحله اول- ایجاد نقشه forest
بعد از آنالیز نیازمندی های سازمان، اولین مرحله ایجاد کردن نقشه forest است برای تعیین  تعداد forest های اکتیو دایرکتوری مورد نیاز. شما باید تلاش کنید تا تنها یک forest در سازمانتان داشته باشید زیرا استفاده بیشتر از یک forest  نیازمند داشتن مدیریت ها برای نگهداری از چندین الگو، بخش های پیکربندی، فهرستهای اصلی و اعتماد ها(trusts) و اینکه کاربران برای استفاده از یک دایرکتوری باید مسیر پیچیده ای را بروند موجب خواهد شد..
به هر حال، ممکن است نیاز باشد که داشتن چند forest را بررسی بکنید؛ مثلا در وضعیت های زیر:
1. مدیریت شبکه جدا هستند و گروه ها مستقل عمل می کنند و به یکدیگر اعتماد ندارند.
2. واحد کسب و کار سیاست ها جداگانه ای را در داخل گروه های مستقل دارد.
3. واحد های کسب و کار بایستی به صورت مجزا نگهداری شوند
4. به الگو ها ، بسته های پیکربندی یا فهرست کلی جدا از هم نیاز دارید.
5. نیاز به محدود کردن دامنه ارتباطات اعتماد  trust بین دامنه ها یا درخت ها دارید.
در این بخش همچنین بایستی سیاست های تغییر الگو schema را نیز ایجاد کنید، و یک نقشه دیگر به منظور کنترل schema و اینکه چه گونه تغییرات به منظور مدیریت و اداره آن به forest اعمال شود داشته باشید. پیوستن به یک سیاست بهبود یافته الگو: شما به یک الگو schema برای ارزیابی سازمانی نیاز دارید و مشخص کردن  اینکه چه چیزهایی در الگو schema بایستی  تغییر کند. 
بخش دوم- ایجاد نقشه دامین
بعد از آنالیز نیازمندی های سازمان، اولین مرحله ایجاد یک نقشه دامین به منظور تعیین تعداد دامین های مورد نیاز است.
زیرا اضافه کردن یک دامین به  به forest مدیریت و هزینه های سخت افزار را افزایش می دهد، شما بایستی تعداد دامین ها را به حداقل برسانید. هنگامی که شما یک دامین را ایجاد کردید به آسانی نمی توانید آنرا تغییر نام یا انتقال بدهید. 
به هر حال ممکن است نیاز به بررسی داشتن چندین دامین را در وضعیت های زیر داشته باشید:
1. برای داشتن تنظیمات سیاست های امنیتی متصل شده به دامین
2. نیازمندی های مدیریت خصوصی ، به عنوان مثال نگرانی های حقوقی یا حریم های شخصی
3. برای بهینه سازی ترافیک تکثیر
4. برای حفظ دامین های ویندوز NT موجود
5. برای داشتن فضاهای نام جداگانه
گام دوم ایجاد نقشه دامین، به منظورمشخص کردن دامین ریشه forest است. شما می توانید یک دامین موجود را به عنوان ریشه forest انتخاب کنید و یا اینکه یک دامین جدید در سرور برای تخصیص ریشه forest ایجاد کنید. استفاده از یک دامین ریشه forest اختصاصی، مزیت هایی را در مدیریت امنیتی، تکثیر ترافیک و مقیاس پذیری را فراهم می کند. تعیین دامین ریشه برای forest تان را با احتیاط انجام دهید زیرا، هنگامی که  نام دامین ریشه شما از قبلا موجود باشد شما نمی توانید بدون تغییر نام مجدد و دوباره کاری بر روی درخت اکتیو دایرکتوریتان تغییری ایجاد کنید.
گام سوم ایجاد نقشه دامین، که بمعنای سلسله مراتب دامین و نام دامین هاست. سلسله مراتب دامین به این معناست ، که شما باید کار های زیر را انجام بدهید:
1. تعیین تعداد درخت های دامین
2. تخصیص ریشه دامین برای هر یک از درخت ها
3. مرتب سازی زیر دامین های (subdomains) باقیمانده در زیر سلسله مراتب ریشه دامین ها

برای نامگذاری دامین ها، شما بایستی کار های زیر را انجام بدهید:
1. تخصیص یک نام DNS برای ریشه دامین forest ، برای هریک از forest های موجود در سازمان
2. تخصیص نام DNS برای هر  ریشه درخت دامین 
3. تخصیص نام های DNS ای برای هر یک از زیر دامین های باقیمانده، بر اساس موقعیت و مکان سلسله مراتبی آن
در نهایت، شما  بایستی  DNS  را برای پیاده سازی بررسی کنید. شما همچنین نقشه های zone های اضافی، تصمیم گیری در باره سرویس های DNS موجود بر روی سرورهای DNS و در مورد روش های تکثیر zone ها تصمیم گیری کنید. و در نهایت تولید نقشه دامین یعنی دیاگرام سلسله مراتب که شامل نام های دامین و نقشه های ایجاد شده zone هاست.
بخش سوم – ایجاد نقشه OU
بعد از آنالیز نیازمندی های سازمان ،شما باید نقشه OU را ایجاد کنید یعنی ساختار OU. سه علت برای ایجاد OU وجود دارد.
1. به منظور مدیریت وکالتی
2. مخفی کردن object ها
3. اداره کردن Group Policy
دلیل اصلی تعریف OU مدیریت وکالتی است. مدیریت وکالتی یعنی گماردن یک مدیر IT پاسخگو برای هر بخش از فضای نام (namespace)  به عنوان یک واحد سازمانی (OU) برای یک مدیریت ، یک کاربر یا یک گروه از مدیران یا کاربران.
بعد از تعیین ساختار OU، شما باید مکانی را برای اکانت های کاربر در OU ها اختصاص دهید. در پایان یک نقشه OU که دیاگرامی از ساختار های OU است برای هر دامین و یک لیست کاربران برای هر OU است.
بخش چهارم- ایجاد نقشه توپولوژی سایت
پس از آنالیز کردن نیاز های سازمان،  گام نخست ایجاد نقشه توپولوژی سایت است که به آن سایت می گوییم.  هدف اصلی از ایجاد یک سایت برای گروه فیزیکی  کامپوترها، بهینه سازی ترافیک است.  در اکتیو دایرکتوری، ساختار سایت نشان دهنده مکان کاربران است. شما باید بخش های  زیر را برای سایت تعریف کنید:
1. هر LAN یا مجموعه LAN هایی که به شبکه متصل است
2. هر یک از شبکه هایی که به صورت مستقیم به شبکه وصل نیستند و تنها از سیستم ایمیل SMTP استفاده می کنند
مرحله بعدی در ایجاد نقشه توپولوژی یک سایت، مکان کنترول کننده های دامنه است. زیرا دسترس پذیری به اکتیو دایرکتوری وابسته به دسترس پذیری به کنترول کننده های دامنه است، یک کنترول کننده دامنه باید همیشه در دسترس باشد تا کاربران بتوانند مجوز ورود داشته باشند. برای آنکه زمان پاسخگویی شبکه و برنا مه های در دسترس بهینه باشد ، شما باید مکان
1- کنترول کننده دامین در هر سایت
2- کنترول کننده دامین در هر دامین
حداقل کنید. 
به علاوه، شما ممکن است نیاز به مکانی اضافی در کنترول کننده های دامین در سایت داشته باشید اگر 
1. تعداد کاربران سایت زیاد باشد و اتصال به سایت کند یا ظرفیت آن کم باشد
2. اتصال به یک سایت یا غیر قابل اتکا باشد یا به صورت یکسره در دسترس باشد.
مرحله سوم ایجاد نقشه توپولوژی سایت یعنی تعریف استراتژی تکثیر است. یک استراتژی استراتژی تکثیر موثر یعنی اطمینان از تکثیر کار آمد و تحمل پذیری خطا. در این مرحله شما لینک های سایت را پیکربندی می کنید، که شامل: انتخاب متد های تکثیر، هزینه اتصال به سایت، فرکانس تکثیر و در دسترس پذیری تکثیر است.
مرحله نهایی در ایجاد نقشه توپولوژی سایت فهرست سرورهای سراسر شبکه و عملیات های اصلی در داخل forest است. نتیجه نهایی نقشه توپولوژی سایت ایجاد دیاگرام سایت است که شامل لینک های سایت و یک جدول لینک سایت که جزئیاتی را در باره پیکربندی لینک سایت فراهم می کند  به خوبی مکان هایی کنترول کننده های دامین و قواعد اصلی عملیات.


نظرات() 
Buy cialis
جمعه 16 آذر 1397 02:16 ب.ظ

Amazing tons of useful material.
best generic drugs cialis we like it cialis price cialis dosage amounts click now cialis from canada cialis 5 mg scheda tecnica cialis coupon cialis online deutschland price cialis best price cialis best cialis flussig
buy cialis no rx
پنجشنبه 15 آذر 1397 07:08 ب.ظ

Cheers, I value it.
brand cialis generic cialis dosage cialis daily tadalafil 20 mg buy cialis online nz buy online cialis 5mg order cialis from india cialis kaufen bankberweisung cialis 100mg suppliers wow look it cialis mexico
Generic cialis
چهارشنبه 14 آذر 1397 11:31 ب.ظ

Wonderful write ups. Kudos!
does cialis cause gout side effects of cialis brand cialis generic cialis ahumada comprar cialis 10 espa241a does cialis cause gout buy cialis uk no prescription cialis generic cialis 5 mg buy prezzo cialis a buon mercato
buy cheap cialis on line
چهارشنبه 14 آذر 1397 08:00 ق.ظ

Thanks, Numerous postings.

ou trouver cialis sur le net buy brand cialis cheap cialis tablets for sale cialis generika we choice cialis pfizer india cialis tablets for sale dosagem ideal cialis import cialis cialis daily cialis per paypa
Cialis canada
سه شنبه 13 آذر 1397 08:28 ب.ظ

Useful information. Many thanks.
discount cialis we recommend cheapest cialis cialis patentablauf in deutschland walgreens price for cialis we use it 50 mg cialis dose cialis kaufen generic cialis review uk tadalafilo cialis coupons printable generic cialis soft gels
Cialis canada
سه شنبه 13 آذر 1397 09:34 ق.ظ

With thanks. I like this.
overnight cialis tadalafil walgreens price for cialis cialis generisches kanada deutschland cialis online precios de cialis generico buy cialis online acquisto online cialis cialis arginine interactio estudios de cialis genricos wow cialis tadalafil 100mg
buy cialis with no prescription
دوشنبه 12 آذر 1397 09:43 ب.ظ

Nicely put, With thanks!
cialis 5mg billiger cialis for bph cialis alternative look here cialis cheap canada where do you buy cialis side effects for cialis cialis qualitat india cialis 100mg cost prices on cialis 10 mg cialis manufacturer coupon
buy tadalafil pills
دوشنبه 12 آذر 1397 09:06 ق.ظ

Kudos. I enjoy this.
cialis generico lilly where do you buy cialis only here cialis pills tadalafil 5mg cialis savings card tarif cialis france india cialis 100mg cost cuanto cuesta cialis yaho brand cialis generic precios de cialis generico
buy generic cialis pills
یکشنبه 11 آذر 1397 09:12 ب.ظ

Fine content. Thanks.
cialis sale online cialis generique cialis dose 30mg we choice cialis uk cialis 10mg prix pharmaci best generic drugs cialis generic cialis pill online cialis professional from usa cialis ahumada prescription doctor cialis
buy cialis with no prescription
یکشنبه 11 آذر 1397 08:29 ق.ظ

You revealed this very well.
buying cialis in colombia prix cialis once a da canadian discount cialis only best offers cialis use how much does a cialis cost generic cialis review uk weblink price cialis cialis 5 effetti collaterali generic cialis at the pharmacy how does cialis work
Cialis prices
شنبه 10 آذر 1397 09:23 ب.ظ

You have made the point.
tarif cialis france cialis side effects cialis for bph generic cialis 20mg tablets cialis generico online cialis official site cialis tadalafil cialis baratos compran uk preis cialis 20mg schweiz when will generic cialis be available
Cialis canada
شنبه 10 آذر 1397 08:13 ق.ظ

Thank you! I appreciate this!
generic cialis in vietnam cialis 20 mg effectiveness wow cialis tadalafil 100mg cialis online napol costo in farmacia cialis chinese cialis 50 mg cialis pills boards recommended site cialis kanada cialis therapie cialis rckenschmerzen
Cialis generic
جمعه 9 آذر 1397 08:54 ب.ظ

Great facts, Kudos.
enter site 20 mg cialis cost fast cialis online tadalafil 20mg cialis name brand cheap buy cialis cheap 10 mg cialis 30 day trial coupon cialis wir preise cialis efficacit cialis for daily use brand cialis nl
Online cialis
جمعه 9 آذر 1397 09:01 ق.ظ

Truly all kinds of good advice.
cialis kaufen price cialis best cost of cialis per pill we like it cialis price cialis for sale south africa cialis diario compra cialis side effects acheter du cialis a geneve cialis cost generic cialis in vietnam
Buy cialis online
پنجشنبه 8 آذر 1397 09:59 ب.ظ

Cheers! Good information!
safe dosage for cialis how to buy cialis online usa cialis 200 dollar savings card cialis 50 mg soft tab cialis kaufen bankberweisung chinese cialis 50 mg rx cialis para comprar canadian cialis pastillas cialis y alcoho cialis 10 doctissimo
buy cialis delhi
پنجشنبه 8 آذر 1397 10:25 ق.ظ

You said that really well!
cialis tablets for sale look here cialis cheap canada generic cialis 20mg uk we use it 50 mg cialis dose free cialis can i take cialis and ecstasy cialis 20 mg effectiveness no prescription cialis cheap chinese cialis 50 mg cialis 05
Online cialis
چهارشنبه 7 آذر 1397 09:41 ب.ظ

You mentioned this wonderfully.
buy name brand cialis on line brand cialis generic cialis for bph cialis pills in singapore precios cialis peru cialis daily new zealand tadalafilo cialis daily reviews precios cialis peru low cost cialis 20mg
Buy generic cialis
چهارشنبه 7 آذر 1397 09:51 ق.ظ

Thank you! Ample advice!

buy cialis sample pack cialis pills boards cialis preise schweiz bulk cialis cialis generisches kanada cuanto cuesta cialis yaho cialis daily new zealand cialis sicuro in linea cialis generico postepay where to buy cialis in ontario
online canadian pharmacies
یکشنبه 1 مهر 1397 11:54 ق.ظ

Thank you. Helpful information.
drugstore online canada drugs for sale on internet canadian pharmacies that ship to us good canadian online pharmacies canada online pharmacies drugstore online reviews pharmacy canada best trust pharmacy canada canadian government approved pharmacies online pharmacies mexico
http://cialisbuys.com/
چهارشنبه 28 شهریور 1397 07:22 ق.ظ

This is nicely said. !
cialis for daily use where to buy cialis in ontario comprar cialis navarr click here to buy cialis price cialis best can i take cialis and ecstasy overnight cialis tadalafil cialis y deporte cialis prezzo al pubblico cialis cuantos mg hay
cialisda.com
یکشنبه 11 شهریور 1397 08:36 ب.ظ

With thanks! Terrific information!
cialis mit grapefruitsaft canadian discount cialis cialis canadian drugs buying brand cialis online cialis for sale south africa cialis generico postepay online cialis american pharmacy cialis cialis 5 mg effetti collateral brand cialis nl
viagra generic
سه شنبه 23 مرداد 1397 08:04 ق.ظ

Many thanks! Lots of stuff.

buy generic viagra paypal where can i buy viagra online uk honest place to buy viagra online purchase of viagra is buying viagra online safe where can i buy generic viagra online pharmacy order order online viagra where do i buy viagra generic viagra online usa
Cialis generic
پنجشنبه 20 اردیبهشت 1397 05:48 ب.ظ

You suggested it perfectly!
generic cialis pro costo in farmacia cialis 40 mg cialis what if i take cialis manufacturer coupon walgreens price for cialis cialis therapie buy cialis sample pack overnight cialis tadalafil cialis online cialis mit grapefruitsaft
Viagra generico
چهارشنبه 5 اردیبهشت 1397 11:33 ب.ظ

Superb info. Appreciate it.
buy viagra soft buy viagra pay with paypal lowest price viagra where to buy viagra online safely cheap viagra online usa where can you buy viagra online viagra pills where can i buy viagra online uk buy viagra pills viagra tablets online
Cialis online
شنبه 18 فروردین 1397 11:52 ب.ظ

Incredible quite a lot of wonderful info.
buy cialis uk no prescription rezeptfrei cialis apotheke cialis name brand cheap recommended site cialis kanada cialis tadalafil cialis coupon tadalafil tablets cialis lilly tadalafi cialis en 24 hora walgreens price for cialis
inside thought bubbles cheats
شنبه 5 اسفند 1396 02:20 ق.ظ
این وبلاگ... چطور میتونید بگید؟ مربوط!! در نهایت چیزی پیدا کردم
به من کمک کرد. خیلی ممنون!
Titus
جمعه 17 آذر 1396 04:23 ب.ظ
Hiya! Quick question that's totally off topic.

Do you know how to make your site mobile friendly?
My blog looks weird when viewing from my iphone 4. I'm trying to find a theme or
plugin that might be able to resolve this problem. If you have any
suggestions, please share. Many thanks!
What do you do for Achilles tendonitis?
سه شنبه 28 شهریور 1396 01:52 ق.ظ
I read this paragraph completely about the difference of most recent and earlier technologies,
it's remarkable article.
foot pain
سه شنبه 14 شهریور 1396 12:51 ب.ظ
Very rapidly this web page will be famous among all blogging and site-building users, due to it's good articles
or reviews
https://stellasiebert.wordpress.com/
سه شنبه 17 مرداد 1396 06:50 ق.ظ
Hello There. I found your blog using msn. This is a really
well written article. I will be sure to bookmark it and return to read more of your useful information. Thanks for the post.
I'll definitely comeback.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :