تبلیغات
جهان کامپیوتر دنیایی شگفت انگیز - طرح ریزی اکتیو دایرکتوری

جهان کامپیوتر دنیایی شگفت انگیز

با یاد خدا دلها آرام می گیرد. برای ما هم دعا کنید.

دوشنبه 1 شهریور 1389

طرح ریزی اکتیو دایرکتوری

نویسنده: هاشم میرزائی نجفی   

طراحی زیربنا 
در این درس ما زیربنای طراحی اکتیو دایرکتوری را معرفی می کنیم. و همچنین ابزار هایی که برای طراحی زیربنا نیاز دارید به شما می گوییم و یک دید کلی برای طراحی فرآیند را به شما می دهیم.
در هر مرحله از فرآیند طراحی مهم است که شما ارزش طرح ریزی زیربنای اکتیو دایرکتوریتان را بفهمید قبل از اینکه مبادرت به پیاده سازی آن کنید. و بایستی دانش پایه  درک اجزای اکتیو دایرکتوری و مفهوم آن در طراحی را داشته باشید

طراحی زیربنا 
در این درس ما زیربنای طراحی اکتیو دایرکتوری را معرفی می کنیم. و همچنین ابزار هایی که برای طراحی زیربنا نیاز دارید به شما می گوییم و یک دید کلی برای طراحی فرآیند را به شما می دهیم.
در هر مرحله از فرآیند طراحی مهم است که شما ارزش طرح ریزی زیربنای اکتیو دایرکتوریتان را بفهمید قبل از اینکه مبادرت به پیاده سازی آن کنید. و بایستی دانش پایه  درک اجزای اکتیو دایرکتوری و مفهوم آن در طراحی را داشته باشید
زیربنا های طراحی اکتیو دایرکتوری یعنی چه؟
قبل از آنکه اکتیو دایرکتوری را در سازمان پیاده سازی کنید، نیاز دارید که برخی از نقشه ها را طراحی کنید.  طراحی زیربنا اکتیو دایرکتوری نقشه ای است که زیربنای شبکه ای سازمانتان را نشان می دهد. شما  از این نقشه برای تصمیم گیری اینکه  چطور اکتیو دایرکتوری به منظور ذخیره اطلاعات objects بر روی شبکه و ساختن اطلاعاتی در دسترس برای کاربران و مدیر شبکه پیکربندی بشود كاربرد دارد. بنابرین طراحی زیر بنای اکتیو دایرکتوری کلید موفقیت شما در پیاده سازی ویندوز سرور 2003 است، شما بایستی تمام اطلاعات را به منظور پیاده سازی و آزمایش طرحتان قبل از پیاده سازی جمع آوری کنید.
بررسی مشخصات، به منظور بررسی  بیشتر، پیاده سازی مجدد و آزمایش دوباره، ممکن است در نقاط متفاوت در حین فرآیند طراحی به منظور اطمینان از یافتن طراحی مورد نیاز سازمانتان ضروری باشد. یک زیربنای طراحی مناسب موجب پایین آمدن هزینه پیاده سازی و از بین بردن صرف وقت ، پول و کار مجدد می شود.
ابزار های طراحی
برای طراحی زیربنای اکتیو دایرکتوری به صورت مطلوب، شما بایستی ابزارهای زیر را فراهم کنید
تیم طراحی
آنالیز های فنی و تجاری
تست محیط
قبل از آنکه شما طراحی زیر بنای اکتیو دایرکتوریتان را شروع بکنید بایستی تیم طراحیتان را ببندید، شما باید افرادی را که در سازمان هستند را شناسایی کنید و اینکه چه کسی بایستی در یک تیم طراحی شامل بشود  و آنها را  در داخل تیم طراحی جمع بندی بکنیم. برای اطمینان از اینکه تمام چهره سازمانتان در پیاده سازی اکتیو دایرکتوری مشخص است، ممکن است که بخواهید کارمندان جزء چند سطح طراحی بشوند؛ از سه بخش به شرح زیر:
1. طراحان زیربنا، افراد کلیدی که در ساخت زیربنای اکتیو دایرکتوری نقش دارند
2. هیات نمایندگان کارکنان، افرادی که در سازمان مسئول انجام کارها و عملیات روزانه هستند.
3. نمایندگان مدیران، کارکنان سطوح مدیریتی، افرادی که مسئول تایید تصمیمات کسب و کار در سازمانند.
 برای اطمینان از اینکه طرح زیربنا نیازهای سازمان را فراهم می کند.، اعضای تیم طراحی که برای هر بخش انتخاب شده اند باید علاقه مند بوده و وقت داشته باشند و بطور کلی برای فرآیند طراحی مستعد باشند. 
بعد از چیدن تیم طراحی، آنالیز کسب و کار و محیط های تخصصی قرار دارد، در مرحله بعدی ابزار های طراحی که  نیاز دارید که سازمان کسب و کارتان و محیط های تخصصی آنرا را برای چیدمان  آنالیز کنید  آنالیز محیط کسب و کار سازمان به معنی این است که چطور منابع تخصصی همچون تولیدات و مشتریان، ساختار کسب و کار، فرآیند کسب و کار، استراتژی شرکت و مدیریت IT، سازماندهی و راهبری شوند. یک آنالیز از محیط تخصصی سازمان بدین معنی است که منابع تخصصی ای همچون معماری شبکه، سخت افزار ، نرم افزار ، استاندارد های فنی ، محیط DNS(در صورت لزوم)، و محیط ویندوز NT (در صورت لزوم) چطور سازمان دهی و مدیریت بشود.
در اغلب اوقات، سازمانی که در آن کار می کنید دارای زیربنای شبکه ای خواهد بود. شما تا حدی به عنوان طراح زیربنا ، اعضای تیم طراحی را صدا می کنید تا به شما در تهیه مستندات در مورد زیربنای  سازمان کمک کند
تست محیط
پس از کامل شدن زیربنای طراحی، شما بایستی این محیط  آزمایشی را مورد تست قرار بدهید. محیط آزمایش محیط شبیه سازی شده و محافظت شده ای است که به شما اجازه می دهد تا بخش های پیاده سازی ویندوز سرور 2003  همچون طراحی زیربنای اکتیو دایرکتوری را بدون ایجاد ریسک شبکه سازمانی مورد آزمایش قرار دهید. برای موفقیت پیاده سازی و سازماندهی ویندوز سرور 2003 سازمانتان بایستی قابلیت ایجاد محیط آزمایشی را داشته باشد.
با تنظیم کردن زیربنای طراحی در محیط آزمایشی، شما می توانید ببینید که چطور طرحی واقعی کار می کند و در مورد اینکه آیا چه تغییری برای بهبود تنظیم طرحتان در محیط آزمایشگاهی نیاز است تصمیمگیری می کنید، محیط تست یک ابزار فوق العاده در پیاده سازی یک طرح کارآمد است.
فرآیند طراحی
بعد از چیدن تیم طراحی تان و بررسی کسب وکار و آنالیزهای شبکه و انجام در محیط تست، شما آماده برنامه ریزی زیربنای طرحتان هستید. طراحی زیر بنای اکتیو دایرکتوری شامل چهار بخش است:
1. ایجاد نقشه forest
2. ایجاد نقشه دامین
3. ایجاد نقشه OU
4. ایجاد نقشه توپولوژی سایت
هر مرحله را با مشورت گرفتن از سازمانتان، اسناد آنالیز شده فنی و ارزیابی نیازمندی های سازمانتان طی کنید. شما همچنین بایستی هر نوع تغییری را که در اثر رشد آدرسها و میزان تاثیر پذیری ایجاد می شود را مورد ارزیابی قرار بدهید.
مرحله اول- ایجاد نقشه forest
بعد از آنالیز نیازمندی های سازمان، اولین مرحله ایجاد کردن نقشه forest است برای تعیین  تعداد forest های اکتیو دایرکتوری مورد نیاز. شما باید تلاش کنید تا تنها یک forest در سازمانتان داشته باشید زیرا استفاده بیشتر از یک forest  نیازمند داشتن مدیریت ها برای نگهداری از چندین الگو، بخش های پیکربندی، فهرستهای اصلی و اعتماد ها(trusts) و اینکه کاربران برای استفاده از یک دایرکتوری باید مسیر پیچیده ای را بروند موجب خواهد شد..
به هر حال، ممکن است نیاز باشد که داشتن چند forest را بررسی بکنید؛ مثلا در وضعیت های زیر:
1. مدیریت شبکه جدا هستند و گروه ها مستقل عمل می کنند و به یکدیگر اعتماد ندارند.
2. واحد کسب و کار سیاست ها جداگانه ای را در داخل گروه های مستقل دارد.
3. واحد های کسب و کار بایستی به صورت مجزا نگهداری شوند
4. به الگو ها ، بسته های پیکربندی یا فهرست کلی جدا از هم نیاز دارید.
5. نیاز به محدود کردن دامنه ارتباطات اعتماد  trust بین دامنه ها یا درخت ها دارید.
در این بخش همچنین بایستی سیاست های تغییر الگو schema را نیز ایجاد کنید، و یک نقشه دیگر به منظور کنترل schema و اینکه چه گونه تغییرات به منظور مدیریت و اداره آن به forest اعمال شود داشته باشید. پیوستن به یک سیاست بهبود یافته الگو: شما به یک الگو schema برای ارزیابی سازمانی نیاز دارید و مشخص کردن  اینکه چه چیزهایی در الگو schema بایستی  تغییر کند. 
بخش دوم- ایجاد نقشه دامین
بعد از آنالیز نیازمندی های سازمان، اولین مرحله ایجاد یک نقشه دامین به منظور تعیین تعداد دامین های مورد نیاز است.
زیرا اضافه کردن یک دامین به  به forest مدیریت و هزینه های سخت افزار را افزایش می دهد، شما بایستی تعداد دامین ها را به حداقل برسانید. هنگامی که شما یک دامین را ایجاد کردید به آسانی نمی توانید آنرا تغییر نام یا انتقال بدهید. 
به هر حال ممکن است نیاز به بررسی داشتن چندین دامین را در وضعیت های زیر داشته باشید:
1. برای داشتن تنظیمات سیاست های امنیتی متصل شده به دامین
2. نیازمندی های مدیریت خصوصی ، به عنوان مثال نگرانی های حقوقی یا حریم های شخصی
3. برای بهینه سازی ترافیک تکثیر
4. برای حفظ دامین های ویندوز NT موجود
5. برای داشتن فضاهای نام جداگانه
گام دوم ایجاد نقشه دامین، به منظورمشخص کردن دامین ریشه forest است. شما می توانید یک دامین موجود را به عنوان ریشه forest انتخاب کنید و یا اینکه یک دامین جدید در سرور برای تخصیص ریشه forest ایجاد کنید. استفاده از یک دامین ریشه forest اختصاصی، مزیت هایی را در مدیریت امنیتی، تکثیر ترافیک و مقیاس پذیری را فراهم می کند. تعیین دامین ریشه برای forest تان را با احتیاط انجام دهید زیرا، هنگامی که  نام دامین ریشه شما از قبلا موجود باشد شما نمی توانید بدون تغییر نام مجدد و دوباره کاری بر روی درخت اکتیو دایرکتوریتان تغییری ایجاد کنید.
گام سوم ایجاد نقشه دامین، که بمعنای سلسله مراتب دامین و نام دامین هاست. سلسله مراتب دامین به این معناست ، که شما باید کار های زیر را انجام بدهید:
1. تعیین تعداد درخت های دامین
2. تخصیص ریشه دامین برای هر یک از درخت ها
3. مرتب سازی زیر دامین های (subdomains) باقیمانده در زیر سلسله مراتب ریشه دامین ها

برای نامگذاری دامین ها، شما بایستی کار های زیر را انجام بدهید:
1. تخصیص یک نام DNS برای ریشه دامین forest ، برای هریک از forest های موجود در سازمان
2. تخصیص نام DNS برای هر  ریشه درخت دامین 
3. تخصیص نام های DNS ای برای هر یک از زیر دامین های باقیمانده، بر اساس موقعیت و مکان سلسله مراتبی آن
در نهایت، شما  بایستی  DNS  را برای پیاده سازی بررسی کنید. شما همچنین نقشه های zone های اضافی، تصمیم گیری در باره سرویس های DNS موجود بر روی سرورهای DNS و در مورد روش های تکثیر zone ها تصمیم گیری کنید. و در نهایت تولید نقشه دامین یعنی دیاگرام سلسله مراتب که شامل نام های دامین و نقشه های ایجاد شده zone هاست.
بخش سوم – ایجاد نقشه OU
بعد از آنالیز نیازمندی های سازمان ،شما باید نقشه OU را ایجاد کنید یعنی ساختار OU. سه علت برای ایجاد OU وجود دارد.
1. به منظور مدیریت وکالتی
2. مخفی کردن object ها
3. اداره کردن Group Policy
دلیل اصلی تعریف OU مدیریت وکالتی است. مدیریت وکالتی یعنی گماردن یک مدیر IT پاسخگو برای هر بخش از فضای نام (namespace)  به عنوان یک واحد سازمانی (OU) برای یک مدیریت ، یک کاربر یا یک گروه از مدیران یا کاربران.
بعد از تعیین ساختار OU، شما باید مکانی را برای اکانت های کاربر در OU ها اختصاص دهید. در پایان یک نقشه OU که دیاگرامی از ساختار های OU است برای هر دامین و یک لیست کاربران برای هر OU است.
بخش چهارم- ایجاد نقشه توپولوژی سایت
پس از آنالیز کردن نیاز های سازمان،  گام نخست ایجاد نقشه توپولوژی سایت است که به آن سایت می گوییم.  هدف اصلی از ایجاد یک سایت برای گروه فیزیکی  کامپوترها، بهینه سازی ترافیک است.  در اکتیو دایرکتوری، ساختار سایت نشان دهنده مکان کاربران است. شما باید بخش های  زیر را برای سایت تعریف کنید:
1. هر LAN یا مجموعه LAN هایی که به شبکه متصل است
2. هر یک از شبکه هایی که به صورت مستقیم به شبکه وصل نیستند و تنها از سیستم ایمیل SMTP استفاده می کنند
مرحله بعدی در ایجاد نقشه توپولوژی یک سایت، مکان کنترول کننده های دامنه است. زیرا دسترس پذیری به اکتیو دایرکتوری وابسته به دسترس پذیری به کنترول کننده های دامنه است، یک کنترول کننده دامنه باید همیشه در دسترس باشد تا کاربران بتوانند مجوز ورود داشته باشند. برای آنکه زمان پاسخگویی شبکه و برنا مه های در دسترس بهینه باشد ، شما باید مکان
1- کنترول کننده دامین در هر سایت
2- کنترول کننده دامین در هر دامین
حداقل کنید. 
به علاوه، شما ممکن است نیاز به مکانی اضافی در کنترول کننده های دامین در سایت داشته باشید اگر 
1. تعداد کاربران سایت زیاد باشد و اتصال به سایت کند یا ظرفیت آن کم باشد
2. اتصال به یک سایت یا غیر قابل اتکا باشد یا به صورت یکسره در دسترس باشد.
مرحله سوم ایجاد نقشه توپولوژی سایت یعنی تعریف استراتژی تکثیر است. یک استراتژی استراتژی تکثیر موثر یعنی اطمینان از تکثیر کار آمد و تحمل پذیری خطا. در این مرحله شما لینک های سایت را پیکربندی می کنید، که شامل: انتخاب متد های تکثیر، هزینه اتصال به سایت، فرکانس تکثیر و در دسترس پذیری تکثیر است.
مرحله نهایی در ایجاد نقشه توپولوژی سایت فهرست سرورهای سراسر شبکه و عملیات های اصلی در داخل forest است. نتیجه نهایی نقشه توپولوژی سایت ایجاد دیاگرام سایت است که شامل لینک های سایت و یک جدول لینک سایت که جزئیاتی را در باره پیکربندی لینک سایت فراهم می کند  به خوبی مکان هایی کنترول کننده های دامین و قواعد اصلی عملیات.


نظرات() 
viagra generic
سه شنبه 23 مرداد 1397 09:04 ق.ظ

Many thanks! Lots of stuff.

buy generic viagra paypal where can i buy viagra online uk honest place to buy viagra online purchase of viagra is buying viagra online safe where can i buy generic viagra online pharmacy order order online viagra where do i buy viagra generic viagra online usa
Cialis generic
پنجشنبه 20 اردیبهشت 1397 06:48 ب.ظ

You suggested it perfectly!
generic cialis pro costo in farmacia cialis 40 mg cialis what if i take cialis manufacturer coupon walgreens price for cialis cialis therapie buy cialis sample pack overnight cialis tadalafil cialis online cialis mit grapefruitsaft
Viagra generico
پنجشنبه 6 اردیبهشت 1397 12:33 ق.ظ

Superb info. Appreciate it.
buy viagra soft buy viagra pay with paypal lowest price viagra where to buy viagra online safely cheap viagra online usa where can you buy viagra online viagra pills where can i buy viagra online uk buy viagra pills viagra tablets online
Cialis online
یکشنبه 19 فروردین 1397 12:52 ق.ظ

Incredible quite a lot of wonderful info.
buy cialis uk no prescription rezeptfrei cialis apotheke cialis name brand cheap recommended site cialis kanada cialis tadalafil cialis coupon tadalafil tablets cialis lilly tadalafi cialis en 24 hora walgreens price for cialis
inside thought bubbles cheats
شنبه 5 اسفند 1396 02:20 ق.ظ
این وبلاگ... چطور میتونید بگید؟ مربوط!! در نهایت چیزی پیدا کردم
به من کمک کرد. خیلی ممنون!
Titus
جمعه 17 آذر 1396 04:23 ب.ظ
Hiya! Quick question that's totally off topic.

Do you know how to make your site mobile friendly?
My blog looks weird when viewing from my iphone 4. I'm trying to find a theme or
plugin that might be able to resolve this problem. If you have any
suggestions, please share. Many thanks!
What do you do for Achilles tendonitis?
سه شنبه 28 شهریور 1396 02:52 ق.ظ
I read this paragraph completely about the difference of most recent and earlier technologies,
it's remarkable article.
foot pain
سه شنبه 14 شهریور 1396 01:51 ب.ظ
Very rapidly this web page will be famous among all blogging and site-building users, due to it's good articles
or reviews
https://stellasiebert.wordpress.com/
سه شنبه 17 مرداد 1396 07:50 ق.ظ
Hello There. I found your blog using msn. This is a really
well written article. I will be sure to bookmark it and return to read more of your useful information. Thanks for the post.
I'll definitely comeback.
Why do they call it the Achilles heel?
دوشنبه 16 مرداد 1396 04:41 ق.ظ
I always used to study paragraph in news papers but now as I am
a user of net therefore from now I am using net for articles or reviews, thanks
to web.
How do you treat Achilles tendonitis?
یکشنبه 15 مرداد 1396 02:36 ق.ظ
I've been surfing online more than three hours today, yet I never found any interesting article like yours.
It's pretty worth enough for me. Personally, if all webmasters
and bloggers made good content as you did, the web will be a lot more useful than ever before.
http://carryforwood.hatenablog.com/
جمعه 13 مرداد 1396 02:49 ب.ظ
My partner and I stumbled over here by a different website and thought
I might check things out. I like what I see so now i am following you.

Look forward to looking over your web page again.
What causes pain in the Achilles tendon?
شنبه 7 مرداد 1396 09:33 ب.ظ
Hello there, You've done an excellent job. I will definitely digg it and personally suggest to my friends.

I am confident they'll be benefited from this site.
BHW
پنجشنبه 7 اردیبهشت 1396 07:51 ق.ظ
Right here is the right site for everyone who hopes to understand this
topic. You realize so much its almost tough to argue with you (not that I actually would want to…HaHa).
You definitely put a new spin on a subject that's been discussed for decades.
Great stuff, just great!
manicure
شنبه 2 اردیبهشت 1396 10:50 ق.ظ
My brother recommended I might like this web site.
He was once totally right. This publish truly made my day. You cann't imagine
simply how much time I had spent for this information! Thanks!
BHW
یکشنبه 27 فروردین 1396 06:55 ب.ظ
Right away I am going to do my breakfast, afterward having my breakfast coming again to read
other news.
پارسا
پنجشنبه 3 شهریور 1390 01:29 ب.ظ
بهترین روش کسب درآمد از اینترنت

****

در این روش با ثبت نام 5000 تومان هدیه بگیرید و بسته به نوع بنر تبلیغاتی که انتخاب می کنید با هر کلیک تا 50 تومان درآمد کسب کنید
http://persianhit.ir/?section=user&action=register&t=pub&fer=11525
farid
یکشنبه 23 مرداد 1390 03:33 ب.ظ
سلام شاید منو یادت نیاد اگه نشناختی تو لینک دوستانت نگاه کن فری پلنگو می بینی
یه خواهشی ازت داشتم لینک منو عوض کن:

********
******
***
*
faridpalang.IR
name: (***فری پلنگ***)
دمت گرم .......فعلاً Bye
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :